Fazıl Say ve Cem Adrian 20 yıl sonra ilk kez birlikte sahnede

Pınar Saraçoğlu

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say ve Cem Adrian üç akşam üst üste Volkswagen Arena’da aynı sahneyi paylaştı. Tüm biletlerin satıldığı konser salonu deyim yerindeyse tıklım tıklım doluydu. Fazıl Say’ın eşsiz besteleri ve müziği, Cem Adrian’ın muhteşem sesinin yer aldığı konsere öksürük sesleri damgasını vurdu.

Benim hayatım disiplinli bir mücadeleyi temsil eder

İlk olarak sahneye çıkan Fazıl Say, konsere Ses ve Nazım parçaları ile başladı. Say, her parça öncesinde de kısa kısa konuştu. Tüm biletlerin tükendiği konser alanında öksürük sesleri konserin tek rahatsız eden detayıydı.

Kazdağları’nı unutmadı

Konserde Kazdağı Ballad’ına dair konuşan Say bestenin hikayesini anlattı: “Tam bir felaketti. Amacı ne olursa olsun. Çok para, çok altın… bilemedim. O günlerde ben orada bir konser vermeye karar verdim. En başta ağaçlar için, kuşlar için, sincaplar için çalmak istedim ama dediler ki bbun a biraz insanlar da dahil olsun. En azından haber yapacak kadar insan dahil olsun. Bir Pazar sabahıydı o konser ve 50 bin kişi geldi o konsere… öyle olunca da o firma gitti. Böyle bir işe yaradı. Belki aranızdan bazıları o gün oradaydı ve hatırlarlar bir ağacın altında çalıyordum ve sürekli bir kuş şakımasıyla eşlik ediyordu. Neyse… Onun anısına o gün çaldım.”

Kızım kendini kurtardı

Babam için, annem için eserler bestelemiştim ve kendi hayat ağacımızı… Artık yoklar… Ben ve kızım kaldık ama kızım iyi durumda, kendini kurtardı. 23 yaşında, çalışıyor Almanya’da. Benden kurtuldu. Hayat ağaçlarımız üzerine bir müzik, biraz sert gelecektir size çünkü benim hayatım disiplinli bir mücadeleyi temsil etmektedir aslında.” diye konuştu.

Fazıl Say’ı 18 yaşına götüren beste

Cem Adrian’ı davet etmeden önce son olarak da Paganini Caz adlı parçasını çaldı. Paganini’nin meşhur melodisi üzerine caz çeşitlemeleri yaptığını anlatan Say, bu şarkıyı 18 yaşındayken bestelediğini anlattı ve bu parçayı her çaldığında gençlik yıllarına gittiğinden bahsetti.

20 yıl sonra ilk kez aynı sahnede

Cem Adrian’ı davet etmeden önce onun eğitimine, ilk albümüne, turnelerine vesile olmak benim için büyük bir mutluluktur ama 20 yıl sonra ilk kez buluşuyoruz. Yeniden beraber müzik yapmaya başladık. Müthiş bir yetenek.” diye konuştu.

Cem Adrian Sarı Gelin ile başlayan konserine, İnsan İnsan ile son verdi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir